چهارشنبه , ۲۷ تیر ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات نظارت تصویری / ارتباط بین کیفیت ویدئو و تعداد پیکسل از دیدگاه کارشناسان
A woman takes pictures with Nokia's new smartphone, the Lumia 1020 with a 41-megapixel camera, after its unveiling in New York

ارتباط بین کیفیت ویدئو و تعداد پیکسل از دیدگاه کارشناسان

چند سالی است که بازار دوربین‌های مدار بسته با تولیدکنندگانی که همواره مدعی ارائه تعداد پیکسل بالاتر در مدل‌های جدید خود هستند، درگیر “مسابقه مگاپیکسلی” شده است. این مفهوم بیانگر آن است که تعداد پیکسل بالاتر معادل یک تصویر بهتر است، اگر چه به طور علنی بیان نمی‌شود. البته کارشناسان معتقدند این ادعا درست نیست. اما مشتریان درباره این موضوع چگونه می اندیشند؟ آیا تولیدکنندگان، یکپارچه‌سازان و یا مشتریان بر روی اندازه پیکسل (در مقایسه با سایر موارد) به عنوان یک معیار سنجش عملکرد دوربین تاکید بیش از اندازه دارند؟ چگونه می‌توان کیفیت ویدئو را اندازه گیری نمود؟ در این مقاله به این پرسش‌ها توسط کارشناسان این حوزه پاسخ داده شده است.

عوامل تأثیرگذار بر کیفیت تصویر دوربین‌ها متفاوت هستند. اما اکثر فروشندگان برای تبلیغ محصولات خود و جلب مشتری روی تعداد پیکسل بیشتر مانور می‌دهند. حال اینکه آیا واقعا همینطور است یا خیر، باید از دید متخصصین و کارشناسان به این مسئله پرداخت.
پر بیورکدال، رئیس هیئت مدیره شرکت آنویف ، اظهار داشت: ” هرچند این رقابت در صنعت کاملاً مشهود است اما تعداد پیکسل بالا تضمین کننده عملکرد بالای دوربین و یا کیفیت بالاتر تصویر نخواهد بود. یک دوربین با طراحی ضعیف صرف‌نظر از اندازه حسگر همچنان عملکرد ضعیفی خواهد داشت. من معتقدم که یک ارزیابی کامل از عملکرد دوربین در شرایط مختلف برای سنجش عملکرد آن ضروری است. هیچ “قاعده طلایی” که بتواند اعمال شود وجود ندارد. دوربین‌های مختلف می‌توانند بسته به شرایط، نتایج متفاوتی را ارائه دهند، و هیچ راه‌حل میانبری برای عبور از این تست‌ها وجود ندارد”.

جامبی ادالبرام، رئیس شرکت آنکم ، نیز در این رابطه گفت:” تاکید بر تعداد پیکسل یا وضوح تصویر اغلب گمراه کننده است. برای مثال ممکن است لنز دوربین برای تعداد زیاد پیکسل به اندازه کافی مناسب نباشد. پردازش تصاویر با وضوح بالا دشوار است، بنابراین بسیاری از دوربین‌های با وضوح بالا، فریم‌ریت پایین‌تری را با رزلوشن بالا ارائه می‌دهند، در برخی از برنامه‌های کاربردی، مانند تشخیص پلاک، این کار غیر قابل قبول است. دوربین‌های با وضوح بالا ممکن است قابلیت‌های نور کم ضعیف‌تری را در مقایسه با دوربین‌های با وضوح پایین‌تر ارائه دهند. علاوه بر این، دوربین‌های با وضوح بالا گاهی اوقات دارای نویز بیش از حد تصویر در نور کم هستند. اگر شبکه برای مطابقت با پهنای باند بالاتر مورد نیاز در دوربین‌های با رزولوشن بالا به طور مناسب تنظیم نشود از کیفیت خدمات کاسته می‌شود، در نتیجه ممکن است ویدئو به دلیل فریم‌های از دست رفته “غیر واضح” باشد. به دلیل حجم زیاد ذخیره‌سازی که ویدئوی با رزولوشن بالا استفاده می‌کند، بسیاری از کاربران تمایل به ذخیره ویدئوی با کیفیت پایین‌تر دارند و در نتیجه از فواید ویدئوی با رزولوشن بالا برای تحقیقات چشم‌پوشی می‌کنند.”
مارک پریچارد، مدیر بازاریابی شرکت پلکو اظهار داشت: “پیکسل بیشتر موجب ارائه رزولوشن بالاتر و جزئیات بیشتر می‌گردد اما کیفیت کلی تصویر یکی از مهم‌ترین و درعین حال چالش برانگیزترین عوامل است. هر محیط انواع متفاوتی از شرایط نوری و چالش‌های مربوطه را برای یک دوربین فراهم می‌کند. اگر ۵ میلیون پیکسل وجود داشته باشد، اما همه آن‌ها سفید باشند، در نتیجه مفید نخواهند بود. این امر برای اطمینان از عدم کاهش جزئیات مهم مدارک، هنگامی که صحنه شامل چالش‌های همزمان مناطق درخشان، مناطق سایه، همراه با شرایط نوری شدید می‌شود، مهم است. یک مثال صحنه ترافیک در شب می‌باشد که در آن مشاهده جزئیات در مناطق تاریک در کنار و بین چراغ‌های جلو مسئله‌ساز است. کاربران باید اطمینان کسب کنند که دوربین انتخابی دارای توانایی کار بر این اساس و به طور همزمان دارای قابلیت دبلیو.دی.آر و عملکرد در نور کم می‌باشد. دوربین‌های دیجیتال باید میزان نویز را برای حفظ جزئیات تصویر و اطلاعات رنگ در صحنه‌های با نور کم در سطح حداقل نگه دارند، و جزئیات را در مناطق تاریک و روشن نمایش دهند.”
سیمون لمبرت، مشاور اصلی شرکت لمبرت و شرکا اظهار داشت:” تجربه طولانی‌مدت نشان می‌دهد که یک مشتری دوربین مداربسته که واقعا ارزش تمام عوامل را درک نماید، کمیاب است. برخی از مشتریان عدم آگاهی خود را می‌پذیرند، که این امر خوب است، و مشاوران فنی را برای کمک به جلوگیری از بروز مشکلات گسترده استخدام می‌کنند. من دریافتم که یکپارچه‌سازان و تولیدکنندگان می‌توانند از افراد کارشناس تا دست‌فروشان فاقد اطلاعات فنی را شامل شوند. در ارائه مشخصات دوربین‌ها، اطلاعات مبهم عددی ۸ مگاپیکسل یا ۰٫۰۱ لوکس، هنگامی که واقعیت بسیار پیچیده‌تر است، با مقایسه‌های جعلی با استفاده از فتوشاپ نشان داده می‌شود. پیکسل بیشتر به معنای پیکسل‌های کوچک‌تر و در نتیجه حساسیت کمتر به نور است. برای جبران، دوربین‌ها، پیکسل‌ها را برای نویز افزایش یافته طولانی‌تر و تاری حرکت که جزئیات تصویر را از بین می‌برند، تقویت کرده و ارائه می‌دهند. فشرده‌سازی دیجیتال می‌تواند وضعیت را بدتر کند. لنزهای ارزان قیمت، جزئیات را قبل از رسیدن به سطح پیکسل‌های مورد نظر فیلتر می‌کنند. نورپردازی بد صحنه همه چیز را تضعیف می‌کند. صنعت دوربین‌های مداربسته، بیشتر از فروشندگان نیازمند مهندسین متخصص است در حالیکه که این امر در واقعیت برعکس است.”
بیل بوزمن، رئیس و مدیر عامل شرکت پی.اس.آ نتورک سکیوریتی گفت:” آیا تولیدکنندگان و یکپارچه سازان تاکید بیش از حد بر تعداد پیکسل دارند؟ بله، و این امر مانع از ارائه مناسب خدمات به مشتریان است. در کسب و کار امنیت فیزیکی، مسئله درباره این است که چه کسی بالاترین یا پایین‌ترین مقدار پیکسل را ارائه می‌دهد. این رویکرد یک روش آسان و ساده برای فروش و ترویج یک محصول درمقابل نیاز به حل خلاقانه مشکلات منحصر بفرد برای کاربر نهایی است. انسان همواره به دنبال ساده‌ترین راه حل می‌باشد. محصول من نسبت به شما پیکسل بیشتری را ارائه می‌دهد، بنابراین موقعیت بهتری برای حل مشکل امنیتی دارم و در نتیجه از من خرید کنید. این روش آسان و راحت است. با این حال آسان و راحت بودن معمولا بهترین راه برای خدمت به مشتری نیست. در اغلب موارد، کاربر نهایی در مورد میزان پیکسل ارائه شده توسط دوربین یا درباره سایر جزئیات فنی دقت نمی‌کند. بلکه آنها مشکل امنیتی دارند و خواستار حل آن هستند.”
مشتریان باید در برابر ادعای پیکسل بالاتر ارائه‌دهنده تصاویر بهتر مقاومت کنند. تعداد پیکسل تنها یکی از عواملی است که می تواند بر کیفیت تصویر اثر گذار باشد. در واقع، مشخصات فنی به طور کلی یک راه پر مخاطره برای مقایسه دوربین‌ها است. تنها راه واقعی برای قضاوت انجام تست و تصمیم‌گیری بر اساس کیفیت تصاویر ویدئویی است.

چند سالی است که بازار دوربین‌های مدار بسته با تولیدکنندگانی که همواره مدعی ارائه تعداد پیکسل بالاتر در مدل‌های جدید خود هستند، درگیر "مسابقه مگاپیکسلی" شده است. این مفهوم بیانگر آن است که تعداد پیکسل بالاتر معادل یک تصویر بهتر است، اگر چه به طور علنی بیان نمی‌شود. البته کارشناسان معتقدند این ادعا درست نیست. اما مشتریان درباره این موضوع چگونه می اندیشند؟ آیا تولیدکنندگان، یکپارچه‌سازان و یا مشتریان بر روی اندازه پیکسل (در مقایسه با سایر موارد) به عنوان یک معیار سنجش عملکرد دوربین تاکید بیش از اندازه دارند؟ چگونه می‌توان کیفیت ویدئو را اندازه گیری نمود؟ در این…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

L1

راهکارهای کاهش نویز در دوربین‌های نظارت تصویری

مترجم: سارا ایزدیار اعواج سیگنال در تصویر، که بیشتر با عنوان نویز شناخته می­شود را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *