سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات اعلام سرقت / اتومبیل و سرقت
stolen-car-theft-1200xx5184-2922-0-434

اتومبیل و سرقت

طبق آمارهای بین‌المللی هر ۲۰ ثانیه یک ماشین سرقت می‌شود یعنی چیزی بیش از یک میلیون ماشین در سال. ۲۰% کل این سرقت‌ها به دلیل باز ماندن درب‌ها یا فراموش شدن کلید در ماشین یا روی ماشین می‌باشد. همچنین آمارها نشان می‌دهد تعداد سارقان حرفه‌ای در این بخش در حال افزایش است با این حال بیشتر ماشین‌ها توسط سارقین غیرحرفه‌ای سرقت می‌شود که به سادگی این مسئله قابل توقف است. با مطالعه این مقاله می‌توانید امنیت اتومبیل خود را به نحو موثری افزایش دهید.

__________________________________________________________

اتومبیل را در محلی که از آن مراقبتی نمی‌شود بدون برداشتن کلیدها از روی سویچ استارت و قفل کردن درب رها نکنید. از کلیدها باید به خوبی مراقبت شود بیش از یک کلید از اتومبیل به همراه نداشته باشید و باقی کلیدها را در منزل در محلی ایمن نگه‌داری کنید. اتومبیل خود را در محلی پر نور پارک کنید. در محل کم نور سارقین با اطمینان بیشتری می‌توانند کار کنند بدون اینکه کسی متوجه حضور آنها شود. تمام پنجره‌ها را ببندید و درب‌ها را قفل نمایید. هر نوع وسیله‌ای که برای مقابله با سارق در اتومبیل شما تعبیه شده است را فعال کنید. کیف، ساک، بسته یا وسیله گران‌قیمت را در محلی دور از دید بگذارید.

در صورتی که سیستم صوتی اتومبیل شما ضبط‌های گران‌بهایی دارد روی آن را به نحوی بپوشانید که خیلی در دید نباشد. سیستم‌های صوتی که امروز به صورت کشویی نصب می‌شوند یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها برای سارقین هستند و سرقت آنها در حدود ۱۰ الی ۱۵ ثانیه زمان نیاز دارد هیچ‌گاه آنها را در داخل اتومبیل رها نکنید.

اگر پارکینگ شخصی استفاده می‌کنید حتماً اتومبیل و درب پارکینگ را قفل کنید.

کپی شماره پلاک و مشخصات اتومبیل خود را همیشه در کیف دستی خود نگه دارید.

هیچ‌گاه اسناد اتومبیل را در داخل داشبورد نگهداری نکنید.

هر قدر سرقت وقت‌گیرتر باشد سارقین بیشتر دلسرد شده و به دنبال اهداف آسان‌تری می‌گردند.

به منظور حفاظت از اتومبیل تجهیزاتی وجود دارد که بر روی اتومبیل نصب می‌شود. این وسایل ضد سرقت گران یا ارزان تنها برای مشکل کردن عمل سرقت و بر حذر داشتن سارق استفاده می‌شود و بیشتر برای سارقین غیرحرفه‌ای مناسب می‌باشند. برخی از این تجهیزات در زیر آمده‌اند اما چیزی که در مورد همه آنها صدق می‌کند این است که قبل از اعتماد به آنها از کیفیت‌شان اطمینان حاصل نمایید. ثانیاً سعی کنید از تجهیزاتی استفاده کنید که از لحاظ ظاهر برحذرکنندگی بیشتری برای سارق داشته باشد. (البته یک سارق حرفه‌ای هیچگاه از قیافه این تجهیزات ایمنی نمی‌ترسد).

این تجهیزات را می‌توان به صورت زیر برشمرد:

قفل چرخ: این وسیله به جای یک مهره از هر چرخ نصب می‌شود و با آچار خاصی باز می‌شود که برای هر ماشین متفاوت است.

قفل درب: از کیفیت مناسب قفل درب خودرو مطمئن شوید برای اینکار با یک قفل‌ساز با تجربه مشورت کنید بسیاری از قفل‌های اتومبیل از نوع بازاری بوده و امنیت و طول عمر پایین دارند.

سوییچ مخفی استارت: با استفاده از یک سوییچ مخفی دستی مسیر برق باتری به استارت را قطع کنید در صورتی که اتومبیل شما چکش برق دارد می‌توانید هنگام ترک اتومبیل آن را بر دارید.

سوییچ مخفی در مسیر سوخت: با استفاده از یک سوییچ مخفی که با کلید خاصی باز می‌شود برق پمپ بنزین را قطع کنید یا در مسیر آن از یک شیر برقی استفاده نمایید.

قفل کاپوت: از یک قفل دوم برای بستن کاپوت استفاده نمایید تا دسترسی به باتری،‌ آژیر دزدگیر مشکل باشد. قفل کاپوت می‌تواند از داخل ماشین باز شود و یا از بیرون با کلید محافظت شود.

قفل فرمان: استفاده از یک قفل فرمان که به راحتی بریده نشود جلوی چرخش فرمان را می‌گیرد.

آژیر دزدگیر: آژیری که در بخش موتور نصب می‌کنید باید صدایی ایجاد کند که از فاصله یک صد متری شنیده شود.

میکرو سوییچ: از میکرو سوییچ‌های دزدگیر علاوه بر روی درب‌ها بر روی کاپوت و صندوق عقب استفاده نمایید.

حفاظت از شیشه‌ها: دستگاهی وجود دارد که صدای شکستن شیشه را تشخیص می‌دهد و می‌تواند به یک سیستم آژیر متصل شود.

آشکارساز ولتاژ: با استفاده از این وسیله که به سیستم سیم‌بندی اتومبیل وصل می‌شود هرگونه مصرف جریان ناشی از باز شدن درب‌ها و روشن شدن چراغ‌های داخل یا کاپوت یا دستگاه‌های برقی اتومبیل را آشکار می‌کند. آشکارساز حرکت این دستگاه‌ها بر اساس خاصیت دوپلر با استفاده از امواج مافوق صوت در صورتی که چیزی داخل اتومبیل حرکت کند آن را تشخیص داده و با اتصال به سیستم دزدگیر آن را فعال می‌کند. لازم به ذکر است که لرزش ماشین ناشی از عبور ماشین‌ها از کنار آن این وسیله را تحریک می‌کند.

آشکارساز لرزش: لرزش ماشین ناشی از باز و بسته شدن درب‌ها، روشن شدن اتومبیل و حرکت آن را تشخیص می‌دهد.

چراغ‌های نشانگر وجود سیستم اعلان سرقت، حتی اگر سیستم اعلان سرقت در اتومبیل وجود نداشته باشد باعث ترساندن سارقین می‌شود.

ویژگی‌های یک دزدگیر مناسب چیست؟

قبل از آشنایی با ویژگی‌های یک دزدگیر مناسب بهتر است در مورد نصب آن صحبت کنیم شما می‌توانید بهترین دزدگیر دنیا را خریداری نمایید اما اگر به روش درستی نصب نشود کارایی آن پایین می‌آید بعضی امکانات یا بخش‌ها در برخی سیستم‌های دزدگیر وجود دارد که ممکن است توسط نصاب‌ها فعال نشود از طرف دیگر سیستم دزدگیر کارایی واقعی خود را تنها زمانی نشان می‌دهد که با یک سارق روبه‌رو شود.

در کشورهای پیشرفته مصرف‌کنندگان این سیستم‌ها برای نصب دزدگیر اتومبیل به سراغ نصاب‌هایی می‌روند که مدرک ۱MECP را داشته باشند که نشانگر طی دوره آموزشی مربوطه و صلاحیت او برای نصب سیستم است. اما متاسفانه در ایران چنین روالی وجود ندارد و شما باید از طرق دیگری نسبت به پیدا کردن یک نصاب دزدگیر معتبر اقدام نمایید.

حال نکته دیگری که لازم به ذکر است این است که توصیه می‌شود به جای قیمت روی کیفیت دزدگیر بیشتر تاکید شود. دزدگیرهای ارزان قیمت زیادی در بازار وجود دارد ولی قطعاً کیفیت و کارایی مناسبی ندارد. از طرف دیگر کیفیت و کارایی یک سیستم دزدگیر تنها زمانی که با یک سارق روبه‌رو شود قابل ارزیابی خواهد بود شبیه عملکرد مامور آتش‌نشانی که توانایی‌اش تنها هنگام بروز سانحه قابل بررسی می‌باشد. یک سیستم دزدگیر هر قدر گران قیمت باشد در مقابل آرامش خاطری که به شما هدیه می‌کند و قیمت خود ماشین قابل مقایسه نیست. لذا از مارک‌های معتبری که دارای گارانتی و خدمات پس از فروش توسط شرکت اصلی واردکننده یا تولیدکننده می‌باشند استفاده نمایید.

اما در رابطه با ویژگی‌های دزدگیر می‌توانیم آن را به دو بخش ویژگی‌های ضد سرقتی و امکانات جانبی دسته‌بندی نماییم. در مورد امنیت مهمترین چیز سنسورها می‌باشد.

ساده‌ترین سنسورها که در بیشتر دزدگیرها وجود دارد عکس‌العمل نسبت به باز شدن درب‌ها، کاپوت و صندوق عقب است. بعد از آن شما به آشکار کردن ضربات وارده به اتومبیل نیاز دارید. این کار توسط شوک سنسور انجام می‌شود. شوک سنسورها به شما در مورد تصادف با اتومبیل، حمله به اتومبیل و یا سرقت‌هایی که نیاز به ضربه زدن به بدنه اتومبیل دارد کمک می‌کند بهترین شوک سنسور نوع دوگانه می‌باشد که می‌تواند ضربات ضعیف را از ضربات سنگین تشخیص دهد. دزدگیرهایی که شوک سنسورهای دوگانه دارند در مقابل ضربات خفیف چند لحظه آژیر می‌زنند اما در مقابل ضربات سنگین آژیر کاملاً به کار می‌افتد.

سنسورهای دیگری که می‌توانید در اختیار داشته باشید عبارتند از:

  • سنسور تشخیص شکستن شیشه: هیچ کدام از سنسورهایی که تاکنون ذکر شد با شکستن شیشه فعال نمی‌شوند.
  • رادار که حرکت در داخل اتومبیل و باز شدن برخی بخش‌ها را بر اساس پدیده دوپلر تشخیص می‌دهد.
  • کلیدهای جیوه‌ای که بلند کردن اتومبیل از سطح زمین را به واسطه زاویه پیدا کردن اتومبیل و یا حرکت اتومبیل تشخیص می‌دهند.

استفاده از GPS

دزدگیرهایی که به GPS مجهز هستند علاوه بر امکاناتی که در داخل اتومبیل به شما می‌دهند این اطمینان را به شما می‌دهند که اگر اتومبیل شما سرقت شد بتوانید موقعیت آن را در هر لحظه تشخیص داده و آن را پیدا کنید.

تماس تلفنی هنگام به صدا در آمدن آژیر

سیستم‌های دزدگیری که قابلیت ارتباط با موبایل را دارند قادر می‌‌باشند هنگام اعلان سرقت با تلفن همراه شما تماس بگیرند و شما را مطلع سازند.

فاصله عملکرد ریموت کنترل

ریموت کنترل وسیله‌ای است که در ابتدایی‌ترین حالت به صورت بی‌سیم برای فعال و غیرفعال کردن دزدگیر از آن استفاده می‌شود. ریموت کنترل بحث طولانی‌ای دارد اما نکته‌ای که در مورد آن اکنون می‌خواهیم صحبت کنیم فاصله عملکرد آن است. بیشتر ریموت کنترل‌ها برد موثر حدود ۳۰ متر دارند اما انواعی نیز وجود دارد که تا یک کیلومتر برد دارند. شما قطعاً نمی‌خواهید از فاصله یک کیلومتری دزدگیر خود را فعال یا غیرفعال کنید. اهمیت برد بالا بیشتر برای ریموت کنترل‌هایی است که به صورت دوطرفه می‌باشند.

امکانات جانبی:

بالابر شیشه هنگام فعال کردن دزدگیر

 در صورتی که شیشه‌های اتومبیل برقی باشد هنگام ترک اتومبیل دیگر نیازی به بالا بردن شیشه‌ها نیست زیرا با همان دکمه‌ای که دزدگیر فعال می‌شود شیشه‌ها نیز بالا می‌روند.

استارت از راه دور:

در روزهای سرد زمستان بدون خروج از منزل می‌توانید اتومبیل را روشن کنید تا گرم شود و به این شکل علاوه بر صرفه‌جویی در وقت خود از سرما در امان بمانید.

فعال‌کننده گرمکن‌های شیشه‌ها:

این ویژگی به شما در روزهای سرد زمستان که شیشه‌های اتومبیل یخ بسته است کمک می‌کند تا بتوانید با دید کافی بدون زحمت پاک کردن شیشه‌ها حرکت کنید.

قفل مرکزی

به شما امکان می‌دهد بدون نیاز به کلید با صرفه‌جویی در وقت لازم برای قفل کردن تمام درب‌ها با فشار یک دکمه تمام درب‌های اتومبیل را هم‌زمان با فعال کردن دزدگیر قفل کنید. این ویژگی به شما این امکان را نیز می‌دهد که درب صندوق عقب اتومبیل خود را با ریموت قفل و باز کنید. در بعضی از اتومبیل‌ها حتی شما می‌توانید هنگام ترک اتومبیل درب باک بنزین را نیز قفل نمایید به این ترتیب علاوه بر بالا بردن ایمنی باک هنگام رسیدن به پمپ بنزین نیازی به پیدا کردن کلید درب باک ندارید.

ریموت کنترل یک طرفه یا دو طرفه

ریموت کنترل‌های معمولی یک طرفه هستند و فقط از آنها برای فرمان فعال نمودن و غیرفعال نمودن دزدگیر اتومبیل می‌توان استفاده کرد اما ریموت کنترل‌های دو طرفه قادر به دریافت اطلاعات از وضعیت اتومبیل نیز می‌باشند مثل ریموت کنترل‌های تصویری. به این ویژگی با ترکیب ریموت کنترل با برد بالا به شما امکان می‌دهد که حتی اگر آنقدر از اتومبیل خود دور هستند که صدای آژیر آن را نمی‌شنوید در صورت فعال شدن آژیر از طریق صدای ریموت کنترل از وضعیت اتومبیل خود مطلع شوید.

دکمه پیدا کردن ماشین

فرض کنید که اتومبیل خود را در یک محل خلوت پارک می‌کنید پس از مدتی که به محل مراجعه می‌کنید آنجا را مملو از ماشین‌های پارک شده می‌بینید به طوری که نمی‌توانید تشخیص دهید اتومبیل خود را کجا پارک کرده‌اید. در این مواقع تنها با فشار یک دکمه چراغ‌ها و آژیر اتومبیل برای لحظاتی فعال می‌شوند تا به شما در پیدا کردن محل اتومبیل کمک کنند.

طبق آمارهای بین‌المللی هر ۲۰ ثانیه یک ماشین سرقت می‌شود یعنی چیزی بیش از یک میلیون ماشین در سال. ۲۰% کل این سرقت‌ها به دلیل باز ماندن درب‌ها یا فراموش شدن کلید در ماشین یا روی ماشین می‌باشد. همچنین آمارها نشان می‌دهد تعداد سارقان حرفه‌ای در این بخش در حال افزایش است با این حال بیشتر ماشین‌ها توسط سارقین غیرحرفه‌ای سرقت می‌شود که به سادگی این مسئله قابل توقف است. با مطالعه این مقاله می‌توانید امنیت اتومبیل خود را به نحو موثری افزایش دهید. __________________________________________________________ اتومبیل را در محلی که از آن مراقبتی نمی‌شود بدون برداشتن کلیدها از روی سویچ…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

burglar at a window

راهنمای خرید سیستم‌های اعلام سرقت منازل

با توجه به افزایش جرم و جنایت و نقش امنیت در سال‌های اخیر، تقاضا برای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *