چهارشنبه , ۲۷ تیر ۱۳۹۷
خانه / حقوقی / آشنایی با مفاد و مقررات قانونی مالیات بردرآمد اشخاص حقوقی

آشنایی با مفاد و مقررات قانونی مالیات بردرآمد اشخاص حقوقی

به منظور تکریم مودیان محترم مالیاتی و افزایش سطح رضایتمندی و کاهش ترددهای غیر ضروری آنان، با توجه به تمهیدات در نظر گرفته شده، ارسال الکترونیکی اظهارنامههای مالیاتی عملکرد سال ۱۳۹۲ با استفاده از شناسه ملی شخص حقوقی (username) و کد رهگیری پیش ثبت نام (password) که در هنگام ثبت نام الکترونیکی تخصیص یافته، کفایت داشته و نیازی به چاپ و ارائه نسخه کاغذی اظهار نامه به واحد مالیاتی نمیباشد.
مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی
بر اساس ماده ۱۰۵ قانون مالیات های مستقیم (ق.م.م) جمع درآمد شرکت ها و درآمد ناشی از فعالیت های انتفاعی سایر اشخاص حقوقی که از منابع مختلف در ایران یا خارج از ایران تحصیل می شود، پس از وضع زیان های حاصل از منابع غیرمعارف و کسر معافیت های مقرر به استثنای مواردی که طبق مقررات این قانون دارای نرخ جداگانه ای می باشد مشمول مالیات به نرخ ۲۵% خواهند بود.

تکالیف اشخاص حقوقی

اشخاص حقوقی بلافاصله پس از تاسیس، مکلفند اقداماتی به شرح ذیل انجام دهند:
۱) دریافت دفترچه ثبت نام اشخاص حقوقی از اداره کل مالیاتی مربوطه، تشکیل پرونده و پرداخت حق تمبر (سهام و سهم الشرکه کلیه شرکت های ایرانی موضوع قانون تجارت به استثنای شرکت های تعاونی بر اساس ارزش اسمی سهام یا سهم الشرکه به قرار دو در هزار مشمول حق تمبر خواهد بود.)
نکته: حق تمبر سهام و سهم الشرکه که شرکت ها باید ظرف دوماه از تاریخ ثبت قانونی شرکت و در مورد افزایش سرمایه و سهام اضافی از تاریخ ثبت افزایش سرمایه در اداره ثبت شرکت ها، از طریق ابطال تمبر پرداخت شود.
۲) نسبت به ثبت نام الکترونیکی و دریافت شماره اقتصادی به منظور بهره مندی از خدمات الکترونیکی نوین اقدام نمایند. لذا باید با مراجعه به نشانی www.tax.gov.ir و پس از انجام مراحل پیش ثبت نام، نام کاربری و رمز عبور دریافت و در نهایت مراحل ثبت نام خود را کامل نمایند. مودیانی که مراحل ثبت نام الکترونیکی خود را کامل نمایند، از تسهیلات خدمات الکترونیکی نظیر امضای الکترونیکی در فرآیندهای مالیاتی، پرداخت الکترونیکی و تسلیم الکترونیکی اظهارنامه های مالیاتی برخوردار خواهند گردید.
۳) ثبت و پلمب دفاتر روزنام و کل در سال اول تاسیس، باید حداکثر تا ۳۰ روز پس از ثبت شرکت و در سنوات آتی باید قبل از شروع سال مالی با مراجعه و درخواست مودی توسط اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری مربوط انجام پذیرد.
۴) از نمونه صورتحساب فروش کالا و خدمات که در اجرای ماده ۱۶۹ مکرر ق.م.م صادر گردیده، استفاده نمایند.
۵) مطابق دستورالعملهای موضوع ماده ۱۶۹ مکرر ق.م.م ضمن صادر نمودن صورتحساب برای معاملات و درج شماره اقتصادی خود در تمامی صورت حساب ها، فرم های و اوراق مربوطه، فهرست معاملات خود را به صورت فصلی تا یک ماه پس از پایان هر فصل مطابق ترتیبات مورد نظر سازمان امور مالیاتی، به اداره مالیاتی ذیربط ارائه نمایند.
۶) پرداخت کنندگان حقوق، هنگام هر پرداخت یا تخصیص آن مکلفند مالیات متعلق را طبق مقررات محاسبه و کسر و ظرف سی روز ضمن تسلیم فهرستی متضمن نام و نشانی دریافت کنندگان حقوق و میزان آن، به اداره امور مالیاتی محل پرداخت و در ماههای بعد فقط تغییرات را صورت دهند.
۷) در صورت پرداخت موارد موضوع تبصره (۹) ماده (۵۳) و ماده (۱۰۴) ق.م.م مالیات تکلیفی را در هر پرداخت کسر و به حساب تعیین شده واریز نمایند.
۸) حداکثر ظرف چهارماه شمسی پس از پایان سال مالی، اظهارنامه و ترازنامه و حساب سود و زیان متکی به دفاتر قانونی خود را به همراه فهرست هویت شرکا و سهامداران و حسب مورد میزان سهم الشرکه یا تعداد سهام و نشانی هر یک از آنها، به اداره امور مالیاتی که محل فعالیت اصلی شخص حقوقی در آن واقع است تسلیم و مالیات متعلق را پرداخت نمایند.
ادامه دارد…

پیشنهاد برای مطالعه:

moamelat fasli-sibashahr

پاسخ به ۹ سوال درباره تسلیم لیست معاملات فصلی

سوال۱: مهلت تهیه و ارسال لیست معاملات فصلی برای اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول چه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *