سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات نظارت تصویری / آشنایی با فنآوری‌های جدید ویدئو آنالیتیک اویجیلون
FaceApearanceSearch

آشنایی با فنآوری‌های جدید ویدئو آنالیتیک اویجیلون

مترجم: معصومه میرزاحسین

یادگیری عمیق[i] یکی از فنآوری‌های روز دنیا و ارائه شده در نمایشگاه ISC West 2017 (آوریل ۲۰۱۷) است که کمپانی اویجیلون[ii] یکی از سردمداران این حوزه فنآوری است. اویجیلون در این نمایشگاه از دو قابلیت جدید و پیشرفته خود  رونمایی کرد:

  • قابلیت Appearance Search که در واقع حاصل پیشرفت از قابلیت جستجوی افراد به جستجوی چهره‌ها و وسایل نقلیه است.
  • قابلیت Unusual Motion Detection که برای هشدار دادن به کاربران در خصوص فعالیت‌های غیرعادی و قابل توجه است.

در گزارش حاضر به بررسی این قابلیت‌ها پرداخته‌ایم.

قابلیت Appearance search برای جستجوی خودروها

بطور کلی به ماشین، تراکتور، قایق، موتورسیکلت و… وسیله نقلیه می‌گوییم. اما در Appearance Search، نرم‌‌افزار پارامترهای ویژه هر خودرو را نظیر شکل، اندازه، و رنگ در نظر می‌گیرد. بدین ترتیب اپراتورها می‌توانند بین تصاویر چند دوربین بصورت همزمان جستجو کنند و نرم‌افزار با دقت خوبی و با استفاده از این قابلیت قادر خواهد بود موارد مشابه را از یکدیگر تفکیک کند و بدین ترتیب اپراتور تنها با کلیک کردن، سوژه مورد نظر خود را بیابد.

قابلیت Appearance search برای جستجوی چهره‌ها

علاوه بر شناسایی دقیق خودروها، این قابلیت برای جستجوی بهتر چهره افراد نیز کارآمد است. البته لازم به ذکر است که این قابلیت با قابلیت تشخیص چهره[i] متفاوت است. اصولا هنگام جستجوی فرد مورد نظر، نرم‌افزار قادر خواهد بود که چهره‌ها را در تصاویر تشخیص داده و از ویژگی‌های صورت‌ها به عنوان معیاری اضافه برای جستجو استفاده کند. این رویکرد، نیازمند میدان دید محدودی است که البته بطور نسبی باعث کاهش دقت می‌شود. دقت در جستجوی چهره چه در جستجوی ابتدایی و چه در جستجو در میان تصاویر اضافی که در آن‌ها سوژه ظاهر می‌شود، به این بستگی دارد که دوربین با چه کیفیتی تصاویر چهره‌ها را گرفته باشد. قابلیت جستجوی چهره به اپراتور این امکان را می‌دهد تا ویدئو را از یک فریم طولانی‌مدت‌تر جستجو کند تا تصاویر مربوط به فرد مورد نظر را بیابد و وقتی چند نفر پوشش مشابهی داشته باشند نتایج بهتری حاصل می‌شود. اولویت مورد نظر در نسخه فعلی لباس افراد است که این باعث کاهش توانایی در جستجوی فرد یا افراد مورد نظر در میان ویدئوی ضبط شده چندین روز می‌شود زیرا احتمال تعویض لباس در این مدت بسیار بالا است. همچنین در محیط‌هایی مانند بیمارستان‌ها یا اماکنی که افراد لباس مشابهی (یونیفرم) دارند، این قابلیت چندان مؤثر و کارآمد نیست. البته همانطور که کمپانی اویجیلون اعلام کرده است، انتظار می‌رود تا آخر سال ۲۰۱۷ این قابلیت ارتقاء یابد.

محدودیت‌های Appearance search

این قابلیت فقط مربوط به ویدئوی ضبط شده است به این معنی که اپراتور نمی‌تواند در ویدئوی زنده روی فرد یا خودروی موردنظر برای جستجو کلیک کند. علاوه بر این با توجه به اینکه در ویدئوی زنده امکان جستجو وجود ندارد، اپراتور تصویری زنده و به‌اصطلاح به روز از ظاهر فرد یا خودرو ندارد.

الزامات Appearance search

این قابلیت در نرم‌افزار ACC[ii] ورژن ۶+ وجود دارد و کاربران باید با اضافه شدن این قابلیت، یک کارت اضافی پردازش گرافیکی[iii] برای هر سرور خریداری کنند.

قابلیت Unusual Motion Detection

به گفته کمپانی اویجیلون، این قابلیت (UMD) جدید پس از آپدیت دوربین‌ها از H4 به H4SL به عنوان سیستم‌عامل برای کاربران قابل دسترسی خواهد بود. قابلیت UMD شامل هیچ‌گونه هزینه اضافی لایسنس برای دوربین‌ها یا نرم‌افزار مدیریت تصویر نمی‌شود و نیازی به سخت‌افزار پردازش گرافیکی[iv] ندارد زیرا این قابلیت مبتنی بر دوربین است. قابلیت UMD بیشتر با هدف یادگیری الگوهای حرکت دوربین طی یک روز با بهترین نتایج مبتنی بر مشاهده در بازه زمانی حداقل یک هفته به کار می‌رود. لازم به ذکر است که UMD وابسته به آنالیتیک نیست اما از داده‌های خالص مربوط به حرکت استفاده می‌کند. بنا به گفته کمپانی اویجیلون، کاربران با این قابلیت قادر به تشخیص فعالیت‌های غیرعادی‌، غیر از آنچه‌ که ویدئوآنالیتیک‌ها برای تشخیص و طبقه‌بندی آن‌ها طراحی شده‌اند، هستند. حرکت غیرعادی به عنوان فعالیتی تعریف می‌شود که از نظر زمان وقوع رویداد، ناحیه مربوط به فعالیت در فریم و اندازه اشیاء در حرکت، تفاوت عمده‌ای با موارد تعریف و یادگیری‌ شده بصورت پیش‌فرض دارد. به عنوان مثال، اگر سیستم بطور منظم عابران پیاده‌رو را رصد کند و ناگهان ماشینی به سمت پیاده‌رو حرکت کند، به خاطر اندازه‌اش در محوطه پیاده رو به عنوان سوژه‌ای غیرعادی شناسایی می‌شود. همچنین اگر فردی از پیاده‌رو به سمت محوطه فضای سبز تغییر جهت دهد، این فعالیت نیز می‌تواند به عنوان یک فعالیت غیرعادی شناسایی شود.

 

تمرکز روی آنالیتیک‌های بدون هشدار

هردو این پیشرفت‌ها روی استفاده از قابلیت‌های ویدئوآنالیتیک به عنوان روش‌هایی برای کاربرانی که بیشتر از مایل بودن به اعلام هشدار مایل به کارآمدتر ساختن سیستم‌های نظارتی برای جستجوی ویدئو یا آگاهی از فعالیت‌های مورد نظر هستند، متمرکزند. این امر تقاضا برای قابلیت‌های آنالیتیک اویجیلون را افزایش داده و کاربران بیشتری را متقاعد می‌سازد که پول بیشتری صرف خرید دوربین‌های مجهز به آنالیتیک کنند.

i] Face Recognition]

(ii] Avigilon Control Center (ACC]

iii] NVIDIA GPU]

iv] GPU hardware]

i] Deep Learning]

ii] Avigilon]

مترجم: معصومه میرزاحسین یادگیری عمیق[i] یکی از فنآوری‌های روز دنیا و ارائه شده در نمایشگاه ISC West 2017 (آوریل ۲۰۱۷) است که کمپانی اویجیلون[ii] یکی از سردمداران این حوزه فنآوری است. اویجیلون در این نمایشگاه از دو قابلیت جدید و پیشرفته خود  رونمایی کرد: قابلیت Appearance Search که در واقع حاصل پیشرفت از قابلیت جستجوی افراد به جستجوی چهره‌ها و وسایل نقلیه است. قابلیت Unusual Motion Detection که برای هشدار دادن به کاربران در خصوص فعالیت‌های غیرعادی و قابل توجه است. در گزارش حاضر به بررسی این قابلیت‌ها پرداخته‌ایم. قابلیت Appearance search برای جستجوی خودروها بطور کلی به ماشین، تراکتور،…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

Coax-Cabling-175881451

ارتقاء سیستم های نظارت تصویری با کمک فناوری اچ دی روی کابل کواکسیال

مترجم: سارا ایزدیار در طول دهه­ ی گذشته فناوری دوربین‌های تحت شبکه بیشتر مباحث را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *